Leczenie komórkami macierzystymi i PRP
Leczenie komórkami macierzystymi i PRP
Leczenie biologiczne w ortopedii, coraz częściej nazywane ortobiologicznym, to oprócz lawinowego rozwoju małoinwazyjnych technik chirurgicznych w ostatniej dekadzie jeden z głównych kierunków rozwoju ortopedii. Medycyna regeneracyjna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin o charakterze interdyscyplinarnym – na pograniczu medycyny, biotechnologii i inżynierii biomedycznej. Powstają techniki pozwalające na regenerację tkanek i narządów w sposób naturalny lub jak najbardziej do niego zbliżony. Dają możliwość regeneracji lub przyspieszenia gojenia uszkodzonych tkanek, wykorzystując witalny potencjał najbardziej niezwykłej tkanki – krwi.
Stosowane przez nas – ortopedów najczęściej w praktyce techniki augmentacji biologicznej to podawanie komórek macierzystych lub osocza bogatopłytkowego (PRP). Znajdują one liczne wskazania w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, uszkodzeń i zwyrodnień ścięgien mięśni, następstw urazów. Znacznie przyspieszają procesy gojenia po leczeniu operacyjnym. Terapia komórkami macierzystymi najczęściej wymaga rygorów sali operacyjnej, przygotowanie i podanie PRP odbywa się ambulatoryjnie.
Ważniejsze wskazania do stosowania ostrzykiwań osoczem bogatopłytkowym (PRP):
– zmiany zwyrodnieniowe stawów ramiennych, łokciowych, biodrowych, kolanowych, skokowych,
– degeneracja chrząstki stawowej (chondromalacja, chondropatie), ubytki chrząstki,
– wybrane, częściowe uszkodzenia pierścienia rotatorów (RC),
– uszkodzenia obrąbka stawowego stawu ramiennego i biodrowego,
– łokieć tenisisty/golfisty
– zapalenia ścięgien, m.in. ścięgna Achillesa
– zapalenie rozścięgna podeszwowego
Podanie PRP podczas operacji lub po operacji znacznie przyspiesza gojenie, zmniejsza obrzęki, dolegliwości bólowe i ryzyko infekcyjne po takich procedurach jak:
– rekonstrukcja ACL (więzadła krzyżowego przedniego)
– przeszczep/rekonstrukcja chrząstki,
– naprawa/szycie łąkotki,
– rekonstrukcja pierścienia rotatorów barku,
– rekonstrukcja obrąbka stawu ramiennego.